Jak dbać o zdrowie z pomocą przekąsek

Wpływ przekąsek na zdrowie

Obecnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak gigantyczny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, produktywność, a nawet na cerę mogą mieć najdrobniejsze nawyki, czyli na przykład to, co spożywamy w ciągu dnia w ramach przekąski. Często za to słyszy się o dietach albo “magicznych” napojach, dzięki którym waga spada samoczynnie albo które mają zbawienny wpływ na cerę czy samopoczucie. 

Plotki o tych napojach są oczywiście nieprawdą, waga nie spadnie sama z siebie bez deficytu kalorycznego. Tłumacząc prościej – żeby tracić na wadze, musimy w ciągu dnia dostarczyć organizmowi mniej kalorii, niż potrzebuje on do pracy. Dzięki temu energia, której pożywienie nie dostarczy, zostanie zastąpiona przez energię już odłożoną- tłuszczyk.  

Jakość pożywienia ma także wpływ na wygląd zewnętrzny i dlatego, tak ważną rolę odgrywają przekąski, bo one także są częścią naszego odżywiania. Niestety wiele osób ma jeden bardzo zły nawyk- jako przekąskę traktują między innymi:

– czekoladę

– chipsy

– batony

– cukierki

To tylko wierzchołek góry lodowej, takie pożywienie nie ma w sobie nic wartościowego i jednocześnie dostarcza dużo kalorii. Oczywiście na słodycze też trzeba znaleźć miejsce, to normalne, ale problem pojawia się, gdy jemy je na co dzień i to w sporych ilościach. A właśnie tak najczęściej dzieje się w przypadku osób, które traktują je jako przekąskę, słodycze są dobre, ale raz na jakiś czas. Zamiast nich lepiej w ciągu dnia przekąsić sobie coś znacznie zdrowszego, czyli owoce albo jakiś malutki posiłek z ich udziałem np. Owsianka z kawałkami banana. Najlepiej w roli przekąski sprawdzają się jabłko, winogrono, banan czy orzech. Można także przyrządzać sobie świeżo wyciskane soki z pomarańczy, grejpfruta itp. 

Zalety zdrowych przekąsek

Przede wszystkim zawierają one witaminy oraz niewiele cukrów i kalorii. Dodatkowo, niektóre mogą dostarczyć nawet antyoksydanty, które pomagają oczyszczać organizm. Mają dzięki temu pozytywny wpływ zarówno na produktywność, jak i na samopoczucie czy wygląd zewnętrzny (cerę). Pod wieloma względami pomagają dbać o zdrowie, psychiczne i fizyczne.